Kacper Dziopa- Młody Pasjonat Historii 25.05.2019, 16:49

W roku szkolnym 2018/2019 Kacper Dziopa, uczeń klasy VIII „a” Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górnie uczestniczy w XXIV  Ogólnopolskim Konkursie Historycznym im. mjra Marka Gajewskiego. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1948. W walce o wolną Polskę”. Współorganizatorami Konkursu są m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej

Rywalizacja przebiega w czterech etapach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i centralnym.

Kacper zdobył tytuł laureata etapu wojewódzkiego, a tym samym zapewnił sobie 7 pkt na świadectwie szkolnym za szczególne osiągnięcie. Wykazał się dużą wiedzą dotyczącą dziejów oręża polskiego w latach 1939-1948, z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, formacji wojskowych, dowódców, architektury obronnej, topografii wojskowej, symboliki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego. Laureatami Konkursu zostają uczniowie, którzy na etapie wojewódzkim uzyskają co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia. W zdecydowanej większości jest to specjalistyczna wiedza wykraczająca daleko poza podstawę programową.

Uroczystość podsumowania etapu wojewódzkiego Konkursu „Losy żołnierza...” połączona z wręczeniem laureatom i finalistom zaświadczeń oraz dyplomów odbyła się w dniu 23 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku. Zaproszeni goście- laureaci, finaliści, uczestnicy wraz z opiekunami, rodzicami obejrzeli przedstawienie historyczne pt. „Znowu wolna i niepodległa” w wykonaniu uczniów  miejscowej szkoły. Laureatom i finalistom  zaświadczenia, dyplomy i nagrody wręczali przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Kielcach: Pani Bożena Zielińska, Pan Maciej Długosz, a także Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Pan Paweł Wójcik. Ciekawym punktem uroczystości dla młodych badaczy historii było również zwiedzenie Ośrodka Edukacyjno‐Muzealnego Świętokrzyski Sztetl.

Uczeń naszej szkoły- Kacper Dziopa, będzie również reprezentantem województwa świętokrzyskiego na etapie centralnym (ogólnokrajowym) w Warszawie w dniach 6-8 czerwca 2019 r. Zgodnie z regulaminem konkursu do Warszawy kwalifikuje się zawsze dwóch najlepszych uczniów z każdego województwa.

Warto dodać, że w szkole średniej Kacper również będzie mógł kontynuować i rozwijać swoją pasję historyczną, gdyż Konkurs „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” ma rangę olimpiady. Laureaci szczebla centralnego zapewniają sobie zdobycie indeksu i wolny wstęp na wydział prawa najlepszych uczelni w Polsce.

Opiekun: Renata Dostał