• zd1.gif
  • zd2.gif
  • zd3.gif
  • zd4.gif
  • zd5.gif
  • zd6.gif
  • zd7.gif
  • zd8.gif
  • zd9.gif
SZKOŁA PODSTAWOWA w GÓRNIE im. Janusza Korczaka
ul. Szkolna 1, 26-008 Górno, tel. 41 302 30 02, NIP 657-23-21-010
Bezpieczny Internet i media społeczne 04.11.2017, 18:01

Zapraszamy wszystkich rodziców do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów społecznych. 

Internet - (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie „między-sieć”) – ogólnoświatowy system połączeń między komputerami.

A. S. Tanenbaum: Sieci komputerowe. Gliwice: Helion, 2004. 

Media społeczne (social media) – to pojęcie odnoszące się do ogólnie pojętych mediów internetowych i mobilnych technologii, które umożliwiają komunikację (interaktywny dialog) z innymi ludźmi, na różnych płaszczyznach. Ich istotną zaletą jest komunikacja bez ograniczeń przestrzennych, terytorialnych, ponad granicami. 

http://eszkola.pl/wos/social-media-4498.html

Przykładem mediów społecznych są serwisy społecznościowe.

Najpopularniejsze serwisy społecznościowe

FACEBOOK – w Polsce jest to serwis społecznościowy numer jeden. Jego użytkownicy mogą udostępniać treści i zdjęcia oraz reagować na nie, tworzyć grupy i wydarzenia, a także podejmować działania reklamowe w obrębie strony.

TWITTER - serwis społecznościowy umożliwiający mikroblogowanie. Jego cechą charakterystyczną jest limit wpisu w postaci 140 znaków oraz używanie hashtagów, które pozwalają na agregację treści do odpowiednich znaczników, co znacznie ułatwia wyszukiwania interesujących nas tweetów.

YouTube - to niezwykle popularny serwis, który służy do udostępniania i oglądania materiałów wideo. Umożliwia subskrybowanie kanałów oraz komentowanie i ocenianie treści. 

Instagram - umożliwia publikowanie zdjęć i krótkich filmików. 

Snapchat - to aplikacja mobilna służąca do wysyłania znikających wiadomości do wybranych osób lub umieszczania ich w sekcji Stories (są widoczne maksymalnie 10 sekund). Znajdziemy tam geofiltry, maski, naklejki i inne narzędzia, które sprawią, że nasze kilkusekundowe treści będą jeszcze bardziej atrakcyjne w odbiorze.

Materiały przygotowane przez: NASK (Narodowa i Akademicka Sieć Komputerowa), KURSOR (Ogólnopolska Inicjatywa Edukacyjna), ORE (Ośrodek Rozwoju Edukacji)