I miejsce Górnych Nutek na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie 18.01.2018, 13:01

Po bardzo udanym występie na XI Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach, gdzie nasz zespół zajął III miejsce i otrzymał misję do Będzina, pełni optymizmu udaliśmy się do tego właśnie miasta, by uczestniczyć w II etapie Festiwalu.

Najlepsze zespoły, wyłonione w lokalnych eliminacjach, przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy. Tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych (w tym roku w odbywały się w one dniach 11-13 stycznia 2018 r.) w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Od kilku lat festiwal ma już rangę międzynarodową, gdyż przybywają do Będzina wykonawcy wyłonieni w eliminacjach za naszą wschodnią granicą  na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach. Dzięki temu jest to największa tego typu impreza w Polsce. W tym roku artystów oceniało jury w składzie: przewodniczący – prof. dr hab. Teresa Krassowska z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu , prof. dr hab. Benedykt Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W eliminacjach artyści wystąpili w różnych kategoriach: soliści, chóry, zespoły wokalne i instrumentalne, schole, zespoły folklorystyczne w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli. Po występie w czwartek 11 stycznia nasz zespół dziecięcy został zaproszony przez reżysera na galę finałową, która odbyła się w niedzielę 14 stycznia.

Podczas koncertu galowego, który miał miejsce w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka, ogłoszona został także lista laureatów festiwalu.

Kiedy dzieci z niecierpliwością czekały na popisowy występ przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością, usłyszały werdykt jury, które przyznało naszym wspaniałym artystom w kategorii dziecięce zespoły folklorystyczne I MIEJSCE i nagrodę  ufundowaną przez Jego Ekscelencję Biskupa diecezji sosnowieckiej dra Grzegorza Kaszaka oraz nagrodę ufundowaną przez publiczność. Wyróżnienie i gratulacje dzieci odebrały z rąk tegoż biskupa. Radość Górnych Nutek trwała przez całą podróż z Będzina do Górna, a gratulacje przede wszystkim dla dzieci, opiekunek ( I. Wajs, J. Gawęckiej, T. Murawskiej ), kierownika muzycznego – akordeonisty p. Grzegorza Michty i choreograf p. Doroty Stawiarskiej płynęły przez cały wieczór i w następnych dniach. W tym miejscu pragniemy podziękować Wójtowi Gminy Górno – p. Przemysławowi Łysakowi za wsparcie i pomoc finansową dla zespołu także podczas wyjazdów, paniom z GOK-u za organizację wyjazdów do Będzina i nie tylko, Rodzicom, Dyrekcji naszej szkoły i nauczycielom za wyrozumiałość i zainteresowanie oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do naszych sukcesów.

/Teresa Murawska/