• zd1.gif
  • zd2.gif
  • zd3.gif
  • zd4.gif
  • zd5.gif
  • zd6.gif
  • zd7.gif
  • zd8.gif
  • zd9.gif
SZKOŁA PODSTAWOWA w GÓRNIE im. Janusza Korczaka
ul. Szkolna 1, 26-008 Górno, tel. 41 302 30 02, NIP 657-23-21-010
Informacje dla rodziców na temat badania postawy ciała i dystrybucji obciążeń stóp dzieci. 07.11.2016, 15:48

Zapraszam na bezpłatne badania postawy ciała i dystrybucji obciążeń stóp dzieci w wieku   10-14 lat zamieszkujących teren województwa świętokrzyskiego. Badanie odbędzie się w budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Głównym celem będzie ocena nieprawidłowej postawy ciała i ich związku z dystrybucją obciążeń.

Opis badania

            Dziecko powinno być rozebrane do bielizny do badania, na wstępie oznaczona będzie masa i wysokość ciała oraz analiza składu ciała a pomocą urządzenia Tanita, następnie badana będzie postawa ciała za pomocą urządzenia Diers, badanie stóp za pomocą podoskanu 2D, oraz badanie na platformie do oznaczenia sił reakcji podłoża. Badaniu poddane będą dzieci uczęszczające do szkół na terenie województwa świętokrzyskiego w wieku 10-14 posiadające pisemną zgoda rodziców bądź opiekunów prawnych na przeprowadzenie badań. Rodzice mają możliwość informacji o stanie zdrowia dziecka na każdym etapie badania, mogą też odstąpić od badania w każdym jego momencie. Państwa dzieci znajdują się w szczególnie trudnym okresie rozwojowy związanym z kształtowaniem się postawy i rozwoju jej ewentualnych wad. Zarówno u dziewcząt, jak i chłopców pojawia się wiele zmian hormonalnych, kości rosną na długość, wygląd fizyczny zmienia się, co może przyczynić się do rozwoju nieprawidłowej postawy. Diagnoza umożliwi szybka reakcję i przeciwdziałanie temu problemowi na ile jest to możliwe.

 Narzędzie badawcze, które będzie wykorzystane do badania postawy jest urządzenie Diers. Jest to alternatywa w diagnozowaniu wad postawy, a w szczególności wad kręgosłupa. To badanie nieinwazyjne, bezpieczne badanie zarówno dla pacjenta jak i dla personelu. Pacjent w szybki i bezdotykowy sposób jest zbadany bez narażania go na niepotrzebne promieniowanie. Postawa analizowana jest za pomocą systemu do analizy światło-optycznego w trójwymiarze. Pacjent stoi rozebrany przed urządzeniem, które składa się z kamery i projektora. Przez projektor emitowane są linie pomiarowe, a trójwymiarowy obraz przekazywany jest do komputera. Program analizuje uzyskane dane i daje pełny obraz postawy.

            Po analizie postawy za pomocą Diers, dziecko stanie na Podoscanie 2D, który ocenia podeszwową część stopy. Jest to narzędzie analizującą podeszwową stronę stopy, terapeuta w szybki sposób jest w stanie przeanalizować pomiary osi i kątów i zdiagnozować wady stóp. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić stan funkcjonalny stopy.

            Ostatnim etapem badania jest przejście dziecka po platformie FreeMed, która bada rozkład nacisku stóp na podłoże, umożliwia także badanie równowagi i zaburzenia koordynacji wzrokowo ruchowej. Ocenę dokonuje się w warunkach statycznych i dynamicznych. Dziecko ma za zadanie przejść po platformie.

            Wyniki przeprowadzonych badań zostaną przeanalizowane, opracowane, a następnie przekazane Państwu w formie wydruku i omówione. Istnieje również możliwość uzyskania informacji w późniejszym czasie.

 

 

 

 

 

W celu przystąpienia do programu badań należy wypełnić stosowne zgody (do uzyskania      u                       wychowawcy klasy lub wicedyrektora Zespołu Szkół w Górnie).