19 maja 2018 r. w Kierzu Niedźwiedzim w gminie Skarżysko Kościelne odbył się I Przegląd Dziecięcych Zespołów Ludowych „Odlotowo na ludowo – Gwara ‘2018” z udziałem naszych małych ludowych artystów z Górnych Nutek

Na scenie zaprezentowało się pięć zespołów z miejscowości: Kierz, Górno, Orońsko, Pawłów i Mirów – łącznie ponad stu młodych artystów. Okolicznościowe dyplomy i puchary wręczali występującym wójt i przewodnicząca rady gminy.

Poza występami zespołów można było obejrzeć pokazy psów policyjnych. Dzieci z chęcią korzystały z licznych atrakcji.

/Teresa Murawska/

W Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbyła się kolejna już edycja Dziecięcej Estrady Folkloru. Celem tego konkursu jest popularyzacja ludowego muzykowania, śpiewu, tańca i zwyczajów, charakterystycznych dla ziemi świętokrzyskiej oraz promocja amatorskiego ruchu dziecięcego i młodzieżowego.

20 stycznia2018 r. nasz zespół brał udział w XVII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek. Tym razem do zespołu dołączyli członkowie Gminnej Orkiestry Dętej i swoja grą ubogacili oprawę muzyczną. Artystów w kategoriach: zespoły wokalno-instrumentalne, chóry dorośli i chóry dziecięce oceniało jury w składzie: prof. zw. dr Jerzy Kurcz, prof. dr hab. Wiesław Delimat oraz Walentyn Dubrowskij.

Po bardzo udanym występie na XI Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach, gdzie nasz zespół zajął III miejsce i otrzymał misję do Będzina, pełni optymizmu udaliśmy się do tego właśnie miasta, by uczestniczyć w II etapie Festiwalu.