Spotkanie przedszkolaków z pszczelarzem 24.01.2014, 19:26

Uczniowie grup przedszkolnych 0A, 0B, 0C spotkali się z pszczelarzem - panem Kazimierzem Filipiakiem z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kielcach.

Opowiadał on dzieciom jak pszczoły są ważne są dla człowieka. Te małe stworzenia potrafią niesamowicie zorganizować sobie pracę. Już od samego narodzenia każda z pszczół należy do osobnej grupy, która zajmuje się bądź to pracami w ulu, bądź zbieraniem nektaru. Na czele każdego roju stoi królowa pszczół. Maluchy dowiedziały się też jak pożyteczna jest działalność pszczół. Oprócz zapylania przez te owady niemal wszystkich roślin rosnących na ziemi, z ich ciężkiej pracy uzyskuje się uzdrawiający miód - składnik wielu lekarstw. Uczestnicy spotkania z pszczelarzem mogli spróbować pysznego miodu z pasieki pana Kazimierza. Ponadto dzięki pszczołom otrzymuje się naturalny kit pszczeli. Najgorszym okresem w życiu pszczół jest zima. Pozostają one wówczas w swoich ulach i zapadają w letarg, są wtedy rozleniwione i osowiałe. Żywią się zapasami zgromadzonymi podczas letnich prac.
Pan Kazimierz zapoznał także dzieci z tematyką wyginięcia pszczół – być może przyczynia się do tego duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego i opryski chemiczne. Możemy pomóc tym wspaniałym owadom sadząc w naszych ogródkach, na klombach i balkonach wiele kwiatów.

/Anna Satro/