• zd1.gif
  • zd2.gif
  • zd3.gif
  • zd4.gif
  • zd5.gif
  • zd6.gif
  • zd7.gif
  • zd8.gif
  • zd9.gif
SZKOŁA PODSTAWOWA w GÓRNIE im. Janusza Korczaka
ul. Szkolna 1, 26-008 Górno, tel. 41 302 30 02, NIP 657-23-21-010
JUBILEUSZ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GÓRNIE I GIMNAZJUM W GÓRNIE 24.03.2013, 00:00

 

,,Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przeszłości

Głęboko zakorzenionej w sercach i pamięci ludzkiej”

 

canstock5862989.jpg

Te piękne słowa towarzyszyły uroczystości podsumowania  obchodów 90 – lecia Szkoły Podstawowej w Górnie oraz 10- lecia  Gimnazjum w Górnie.

Uroczysty dzień powrotu do przeszłości  i wspomnień poprzedziła realizacja przez dzieci i młodzież projektu edukacyjnego, w trakcie którego odbyło się wiele działań: spotkania z absolwentami obu szkół , konkursy plastyczny, fotograficzny i literacki, gromadzenie wspólnym wysiłkiem archiwaliów,  pamiątek czy   zdjęć. Wszystko po to, aby przybliżyć dzieciom i młodzieży rozwój szkolnictwa w miejscowości Górno, rolę szkół w społeczności lokalnej, ich sukcesy i osiągnięcia w obszarach edukacji, wychowania, działalności sportowej. 

 

Sam dzień uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta   w miejscowym kościele koncelebrowana przez znamienitych gości: księdza infułata Stanisława Malinowskiego,   księdza kanonika Franciszka Siarka,  księdza dziekana Henryka Węgrzyna, proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Wawrzyńca w Górnie księdza kanonika Edwarda Kupisa oraz wikariuszy księdza  Piotra Grabarza i księdza Łukasza  Zygmunta.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy uroczystości  udali się do szkoły, gdzie powitano zacnych gości:przedstawicieli władz Gminy Górno, Kuratora Oświaty w Kielcach, Sejmniku Województwa, członków Komisji Oświaty Rady Gminy Górno, radnych miejscowości Górno, dyrektorów szkół,  byłych i obecnych pracowników obu szkół, absolwentów, rodziców i uczniów oraz wszystkich, których życiowa droga splotła się ze szkołami.

                                                                                                                               

Obchody jubileuszu uświetnił program artystyczny, którego pomysłodawcami i autorami były dzieci i młodzież z obu szkół. Pierwsza część spektaklu powstała na kanwie wywiadu przeprowadzonego  (w ramach konkursu literackiego) przez uczennicę gimnazjum Marysię Pożogę z mieszkanką Górna, która w okresie przedwojennym uczęszczała do szkoły w Górnie. W dalszej części dzieci zaprezentowały przedstawienie, którego inspiracją były prawdziwe przeżycia, wspomnienia rodzin i bliskich uczniów szkół, którzy pielęgnują i kultywują dawne obyczaje i obyczaje. Wspomnienia te gromadziły dzieci i przelały je na karty scenariusza odwołującego się do prawdziwej historii. Całość została wzbogacona autentycznymi rekwizytami, przedmiotami będącymi często pamiątkami rodzinnymi, przeplatana przyśpiewkami opracowanymi dzięki współpracy z Zespołem Śpiewaczym „Górnianecki”.

            Z okazji jubileuszu została zorganizowana wystawa czasowa prezentująca historię szkolnictwa w Górnie, działalność sportową oraz osiągnięcia obu  szkół.

 

kwiaty3.jpg

Przedsięwzięcie to wspierało wiele osób, którym realizatorzy pragną wyrazić serdeczne podziękowania.

 

                                                                                                     Organizatorzy.