ul. Szkolna 1, 26-008 Górno, tel. 41 302 30 02, NIP 657-23-21-010
W dniu 3 kwietnia 2012 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych (tzw. TIK) – „CYFROWA SZKOŁA”.
Wśród 403 szkół w kraju objętych pilotażem programu znalazło się 16 szkół z województwa świętokrzyskiego, a pośród nich Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górnie. Złożenie aplikacji do udziału w programie było możliwe dzięki wsparciu organu prowadzącego szkołę – Wójta Gminy Górno i Rady Gminy Górno, które podjęły uchwałę dotyczącą przeznaczenia środków gminy na pokrycie min. 20% kosztów tzw. „udziału własnego”. Aplikacje złożone na ręce Wojewody Świętokrzyskiego, po etapie wstępnej oceny formalnej zostały poddane losowaniu, w wyniku którego wyłoniono szkoły realizujące projekt. Po postępowaniu przetargowym, przeprowadzonym w trybie ustawy „Prawo zamówień publicznych” przez pana Łukasza Papisa, koszt zakupionego sprzętu wyniósł 127.480 złotych, w tym: dotacja z budżetu państwa 100.184 złote, a udział własny gminy 27.296 złotych. Wykonawcą, wybranym w drodze powyższego postępowania, została Firma AV MULTIMEDIA Sp. J. z Kielc.
Dzięki udziałowi w „CYFROWEJ SZKOLE” Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górnie realizująca WARIANT II projektu, umożliwiający wykorzystanie zakupionych komputerów przenośnych w szkole na zajęciach lekcyjnych i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, jak również udostępnianie uczniom oddziałów klas IV do korzystania w domu, wzbogaciła się o:
- 20 komputerów przenośnych dla uczniów,
- 6 komputerów przenośnych dla nauczycieli,
- szafkę do przechowywania i bezpiecznego przemieszczania pomiędzy salami lekcyjnymi 20 komputerów dla uczniów posiadającą funkcję ładowania baterii,
- tablicę interaktywną SMART 77”,
- wielofunkcyjne urządzenie drukujące Konica Minolta,
- system pilotowy do zbierania i analizowania odpowiedzi na 24 osoby,
- 3 projektory komputerowe,
- 2 zestawy głośników komputerowych,
- 2 składane ekrany NOBO 200 cm x 150 cm,
- wizualizer Elmo,
- kontroler WLAN zarządzający szkolną siecią bezprzewodową,
- 6 punktów dostępu, będących elementem szkolnej sieci bezprzewodowej,
- ruter NETGAR z zaporą sieciową i systemem blokowania włamań FIREWALL MODULAR BUNDLE.
Szkoła zrealizowała wymogi dotyczące funkcjonalności w zakresie stosowania TIK w prowadzeniu zajęć edukacyjnych z różnych przedmiotów. Dzięki współpracy z Firmą NETTELEKOM GK Sp. z o. o. zapewniono stały dostęp do sieci INTERNET drogą radiową o przepustowości 10 Mb/s zarówno w zakresie pobierania danych z sieci, jak również wysyłania danych do sieci. Rozprowadzono sygnał bezprzewodowego INTERNETU z zastosowaniem kontrolera WLAN oraz rutera z zaporą sieciową i systemem blokowania włamań. Zapewniono przenośny zestaw 20 komputerów wraz z szafką do transportu i przechowywania komputerów przenośnych dla uczniów i nauczycieli z systemem operacyjnym, oprogramowaniem biurowym, oprogramowaniem antywirusowym, oprogramowaniem zabezpieczającym komputer w przypadku kradzieży, oprogramowaniem do zarządzania zestawem przenośnych komputerów dla potrzeb przeprowadzania zajęć lekcyjnych oraz oprogramowaniem zabezpieczającym uczniów przed dostępem do treści niepożądanych.
Wszystkie sale lekcyjne w szkole są dostosowane do potrzeb funkcjonowania zestawu przenośnych komputerów i objęte sygnałem INTERNET. W sali komputerowej, gdzie najczęściej uczniowie korzystają z zestawu komputerów przenośnych, zamontowano tablicę interaktywną, dzięki której możliwa jest prezentacja treści edukacyjnych z wykorzystaniem projektora multimedialnego. Dodatkowo zakupiono dwa zestawy projektorów mobilnych z ekranami umożliwiających taką prezentację w dowolnie wybranych salach lekcyjnych. Nauczyciele uczący w klasach IV – VI dysponują komputerami przenośnymi do użytku służbowego, umożliwiającymi prowadzenie zająć z wykorzystaniem TIK. W czasie wolnym od zajęć uczniowie mogą korzystać z dostępu do INTERNETU, np. w centrum informacyjnym mieszczącym się w bibliotece szkolnej.
Zostali powołani e-koordynatorzy, którzy brali udział w szkoleniach. Wszyscy nauczyciele zostali objęci szkoleniem z zakresu stosowania TIK w nauczaniu z podziałem na poszczególne przedmioty, które zostało sfinansowane w całości ze środków przewidzianych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli (ponad 30 godzin szkoleń). Nauczyciele podjęli współpracę w ramach międzyszkolnych sieci współpracy poprzez: udział w spotkaniach zorganizowanych w ramach sieci; zorganizowanie czterech lekcji otwartych, w których uczestniczyli zarówno nauczyciele, jak i rodzice; udostępnienie dobrych praktyk poprzez umieszczenie na stosownej platformie internetowej sześciu scenariuszy lekcji z zastosowaniem TIK; realizację czterech projektów edukacyjnych rozwijających kompetencje społeczne i twórcze uczniów; w każdym tygodniu nauki na minimum 6 godzinach dydaktycznych stosowano TIK.