Pamięć o tych, których nie ma... 21.09.2022, 20:51

Uczczenie pamięci Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej

83. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz napaści Związku Radzieckiego na Polskę była przewodnim tematem audycji, która odbyła się 16 września 2022 r. W programie, który został wyemitowany przez szkolny radiowęzeł, udział wzięli: Dominik Kotulski (kl. VIII b), Magdalena Iwan (kl. VII) oraz Maciej Cedro (kl. VI a), operatorami technicznymi byli uczniowie klasy VII: Szymon Grzegolec oraz Jakub Sławeta.

Społeczność szkolna wysłuchała najważniejszych informacji na temat tragicznego okresu w dziejach Polski, jakim była II wojna światowa, fragmentu przemówienia, wygłoszonego w Sejmie 5 maja 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych, Józefa Becka, komunikatów Polskiego Radia z września 1939 r., wierszy, a także pieśni: „Hymn Armii Krajowej”, „Guziki”, „Biały krzyż”.

Po zakończeniu programu delegacje klas IV–VIII pod przewodnictwem dyrektora szkoły, pana Stanisława Grzegorza Niestója udały się pod pomnik, znajdujący się obok budynku szkoły, aby oddać cześć zamordowanym Polakom - mieszkańcom gmin Górno i Daleszyce, którzy zostali w okrutny sposób zamordowani 5 sierpnia 1944 r. przez żołnierzy Kałmuckiego Korpusu Kawalerii, wypełniających rozkazy hitlerowców.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej skłania do refleksji. Dziś również na świecie trwają wojny, w których giną niewinni ludzie. Jedna z nich toczy się  w Ukrainie. Historia niestety się powtarza... Pamiętajmy o przeszłości, by móc lepiej rozumieć teraźniejszość i budować przyszłość bez wojen. Pomagajmy tym, którzy uciekając przed zbrojnym konfliktem, szukają schronienia w naszym kraju.

(Renata Dostał)