III miejsce GÓRNYVH NUTEK na XXII MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie 19.01.2016, 13:11

W dniu 14 stycznia 2016 roku zespół ludowy Górne Nutki reprezentował region świętokrzyski w przesłuchaniach XXII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie w kategorii zespoły regionalne i folklorystyczne.

Brali w nich udział najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych, które odbyły się w 38 miejscowościach w kraju oraz na Ukrainie i Białorusi. Przesłuchania finalistów odbywały się w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie i trwały trzy dni. Najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z różnych epok i krajów zaśpiewało ponad 120 solistów, chórów i zespołów. Laureatów tegorocznej edycji wybierało jury pod przewodnictwem prof. dra hab. Wiesława Delimata (Akademia Muzyczna w Krakowie), którego w ocenie wspierali prof. dr hab. Jerzy Rachubiński (Akademia Muzyczna w Łodzi) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach). Tradycyjnie festiwal zakończył koncert galowy, który odbył się w niedzielę 17 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Motywem przewodnim tegorocznej gali były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Ponieważ nie uczestniczyliśmy w gali finałowej, cały koncert obejrzeliśmy live w internecie. Wtedy właśnie usłyszeliśmy, że nasz wspaniały zespół został laureatem tego prestiżowego festiwalu i zajął  III MIEJSCE. Nagroda w kwocie 500 zł ufundowana została przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Jesteśmy dumni z naszych wspaniałych artystów. Zespół, który istnieje niewiele ponad rok, godnie zaprezentował się i był wspaniałą wizytówką regionu, diecezji, parafii, gminy, Gminnego Ośrodka Kultury i Zespołu Szkół w Górnie. Słowa podziękowania kierujemy dla dbającego o oprawę muzyczną pana Grzegorza Michty oraz choreograf pani Doroty Stawiarskiej i pani Marianny Krzos, która troszczy się o repertuar. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie wspaniała współpraca tych osób i jednostek oraz  pomoc finansowa Wójta Gminy Górno – pana Przemysława Łysaka, rodziców, uczestników kiermaszy, zespołu teatralnego Górnolotni działającego przy parafii oraz sponsorów.

/Opiekunowie zespołu: Jolanta Gawęcka, Teresa Murawska, Izabela Wajs/